Company Logo

Gościmy

Odwiedza nas 136 gości oraz 0 użytkowników.

Rok szkolny 2006/2007

Dzień Patrona – Święto Szkoły w Prostyni


16 dzień października zapisuje się w życiu prostyńskiej szkoły jako najważniejszy dzień roku szkolnego, gdyż obchodzony  jest Dzień Patrona – Jana Pawła II. Dzisiaj nie odbywały się żadne zajęcia lekcyjne, a uczniowie i nauczyciele przyszli w odświętnych strojach. Na tę uroczystość zostali zaproszeni zacni goście: Dyrektor Delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w Ostrołęce p. Edward Górecki, wizytator tejże Delegatury p. Jadwiga Dąbrowska, Wójt Gminy Małkinia Górna p. Marek Kubaszewski, wice wójt p. Jan Borowy, Dyrektor Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych p. Danuta Włodarczyk oraz odpowiedzialna za promocję gminy p. Grażyna Dąbkowska.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 900 wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie kilka słów do zebranych skierował dyrektor szkoły p. Wojciech Jakubik, ukazując wagę tego dnia. Potem głos zabrał p. Edward Górecki, który gratulował patrona i na ręce dyrektora złożył najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Ostatnim mówcą był wójt p. Marek Kubaszewski, który wyraził swoją aprobatę dla projektu organizacji Dnia Patrona.

Kolejnym etapem uroczystości był apel przed budynkiem szkoły, w którym wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Tam przed pomnikiem upamiętniającym nadanie szkole imienia Jana Pawła II odbyła się krótka część artystyczna wspominająca tę wielką postać. Został odczytany życiorys papieża i wyrecytowane wiersze uczniów opiewające Jego cudowne życie. Pod pomnikiem ułożono z zapalonych zniczy krzyż i złożono wiązankę kwiatów. Następnie została uformowana kolumna ze sztandarem na czele oraz przedstawicielami władz i pod eskortą policji ruszyła w stronę kościoła.

We mszy św. odprawianej przez ks. proboszcza Krzysztofa Maksimiuka wzięli udział zaproszeni goście, uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Prostyni. W homilii ksiądz zwrócił uwagę na wielkie znaczenie modlitwy w życiu młodych ludzi, a także na współdziałanie szkoły i rodziców z dobrą wolą ucznia. Nabożeństwo uświetnione było śpiewem koła wokalnego ze szkoły w Prostyni. Po mszy odbyła się koronacja Koronami Świętej Anny.

To była piękna uroczystość, która powoli staje się tradycją Zespołu Szkół Gminnych im. Jana Pawła II w Prostyni.

 

{gallery}patron/rok_szkolny_2006_2007/swieto_szkoly{/gallery}

 

Rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu pod hasłem:


 

„Wy jesteście moją nadzieją”

15 listopada sala gimnastyczna prostyńskiej szkoły zapełniła się laureatami konkursów: recytatorskiego, plastycznego i wiedzy o Janie Pawle II. Przybyli przedstawiciele ze szkół: w Kańkowie, Wólce Okrąglik, Orle, Małkini nr 1, Małkini nr 2 i Prostyni. Na widowni zasiedli także uczniowie kilku klas szkoły w Prostyni. O wspaniałą scenografię sali zadbała p. Oksana Żochowska – w centralnym miejscu sceny znajdował się  portret uśmiechniętego Papieża, z lewej widniało hasło konkursu” Wy jesteście moją nadzieją”,  a z prawej cytaty z części artystycznej, np. „Najprzystojniejszy Księże Kardynale!”, „Wujek jestem!”, „Stasiu Dziwisz, czy ty się nie dziwisz?”. Na drabinkach zawisła kolekcja najlepszych prac z konkursu plastycznego.

Uroczystość rozpoczęła się częścią artystyczną pod tytułem „Uśmiech Jana Pawła II” przygotowaną przez uczniów z koła teatralnego i wokalnego szkoły pod kierunkiem p. Ewy Jakubik i p. Małgorzaty Siwerskiej. Program obejmował najzabawniejsze anegdoty i powiedzenia Papieża, przeplatane piosenkami ściśle związanymi z Jego życiem. Występ zakończyła wspólnie odśpiewana pieśń „Barka”.

Po burzy oklasków głos zabrał dyrektor szkoły p. Wojciech Jakubik, który w kilku zdaniach podziękował za wzięcie udziału w konkursach  i zapewnił, że tego typu impreza będzie organizowana cyklicznie każdego roku. Po tych słowach nastąpiła najprzyjemniejsza część uroczystości – przekazanie nagród książkowych , dyplomów i podziękowań. Jako pierwszy rozstrzygnięto konkurs recytatorski. Brało w nim udział 17 uczestników ze szkół podstawowych. Nagrodzono 6. Nagrody wręczał przedstawiciel komisji konkursowej ks. dr Zbigniew Średzińki. Następnie p. Oksana Żochowska obdarowała 9 z 38 uczestników konkursu plastycznego z klas IV – VI. Ostatnimi  nagrodzonymi byli 4 przedstawiciele gimnazjum, którzy wzięli udział w konkursie wiedzy o Janie Pawle II. Wszystkich uczestników było 13. Nagrody wręczała p. Katarzyna Rostek. Doceniona została także praca nauczycieli przygotowujących uczniów do konkursów – otrzymali oni piękne podziękowania. Na zakończenie laureatka I miejsca w konkursie recytatorskim Estera Rostek zaprezentowała zwycięski wiersz.

 

{gallery}patron/rok_szkolny_2006_2007/konkurs{/gallery}

 

2 kwietnia 2007r.-Rocznicowe obchody w Prostyni

 

„Księga się zamyka

znowu Cię spotykam.

Stoisz w oknie w niebie

znowu widzę Ciebie”

 

Dzień 2 kwietnia trwale został wpisany w życie katolików w Polsce i zagranicą. Nie ma osoby, która nie wiedziałaby, co ten dzień oznacza. Każdy dwa lata temu silnie przeżywał odejście Jana Pawła II. W Prostyni ten dzień czczony jest w swoisty sposób, ponieważ miejscowa szkoła nosi imię Papieża, a w parafialnym kościele znajdują się naczynia liturgiczne podarowane temu sanktuarium przez samego Ojca Świętego. Dlatego Jego postać jest tu szczególnie bliska.

Obchody rocznicowe rozpoczęły się w szkole, gdzie, jak przystało na taką wielką uroczystość wszyscy uczniowie i nauczyciele wystrojeni byli w stroje galowe z przypiętą białą kokardką.  Podczas zajęć lekcyjnych odbyła się bardzo wzruszająca część artystyczna przygotowana przez p. Danutę Barszcz, p. Katarzynę Rostek i uczniów. W programie wykorzystano wiele wierszy powstałych tuż po śmierci Jana Pawła II oraz teksty papieskie. Między poezję i prozę wpleciona została przepiękna pieśń „Barka”.

Dla wszystkich parafian prostyńskich uroczystości zorganizowane zostały późnym wieczorem. O godzinie 19.00 znaczna grupa zebrała się na placu szkolnym przy pomniku poświęconym Papieżowi. Tu harcerze i uczniowie przypięli wszystkim białe kokardki, które symbolizowały niesłabnącą pamięć o największym Polaku w dziejach naszego kraju. Hołd Papieżowi poprzez swoją obecność i modlitwę oddali księża prostyńscy, służba liturgiczna, strażacy, harcerze, nauczyciele, uczniowie i cała wspólnota parafialna.  Prologiem obchodów było złożenie wieńca i zapalenie zniczy w kształcie krzyża pod obeliskiem papieskim. Następnie rozpoczęła się Droga Krzyżowa, której przewodniczył ks. Zbigniew Średziński. Na czele pochodu był niesiony wielki brzozowy krzyż w otoczeniu płonących pochodni. Długi korowód sunący około kilometrową trasą ze szkoły do kościoła, eskortowany był przez policję z komisariatu w Małkini. Po dojściu do kościoła ks. proboszcz Krzysztof Maksimiuk odprawił mszę  świętą w intencji rychłej beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II. Czas między mszą, a apelem o godzinie 21.37 wypełniony był częścią artystyczną w wykonaniu młodzieży. Dokładnie w godzinę śmierci Papieża zawyła syrena strażacka i biły kościelne dzwony.

Dzień ten z całą pewnością jednoczy wszystkich wiernych kościoła katolickiego i daje wspaniałą podbudowę do jak najlepszego przeżywania Świąt Wielkanocnych.

{gallery}patron/rok_szkolny_2006_2007/dzien_papieski{/gallery}
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.