Company Logo

Gościmy

Odwiedza nas 107 gości oraz 0 użytkowników.

Uroczystość nadania imienia szkole

"W wychowaniu chodzi właśnie o to,

ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem,

o to, ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał,

aby więc poprzez wszystko, co ma, co posiada,

umiał bardziej i pełniej być człowiekiem,

to znaczy, ażeby również umiał bardziej być

nie tylko z drugimi, ale i dla drugich".

 Jan Paweł II

 

Zespół Szkół Gminnych w Prostyni powiększył szkół, których patronem jest Jan Paweł II. Myśl o wyborze tego Wielkiego Polaka na patrona szkoły dojrzewała długo. Już 6 października 1999r. Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski Publicznego Gimnazjum w Prostyni przyjęli do realizacji zadanie wyrażające w słowach Jana Pawła II, wypowiedzianych na forum Unesco w 1980r. ,,W wychowaniu chodzi właśnie o to , żeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem, o to, ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał, aby więc poprzez wszystko co ma, co posiada, umiał bardziej i pewniej być człowiekiem,  tzn. a żeby również umiał być nie tylko z drugim, ale i dla drugich".  Ale dopiero po śmierci Papieża zapadła decyzja że patronem szkoły będzie Jan Paweł II. Krótki czas na przygotowanie zmobilizował wielu ludzi dobrej woli. W realizacji tego zamierzenia wspierał aktywnie wszystkich ks. prob. Krzysztof Maksimiuk. Uroczystość nadania imienia odbyła się 16 września 2005r.

Bp Antoni Pacyfik Dydycz, który celebrował mszę św., ożywił zebranych już na początku powieścią o rydzach,  ulubionych grzybach Jana Pawła II. Zapewne deszczowa aura przywołała w jego pamięci takie wspomnienia.

Jan Paweł II- autorytet współczesnego świata- budzi ogromne uznanie, mobilizuje do naśladowania na wszystkich odcinkach życia ludzkiego. Należy zatem kształtować wśród młodych ludzi wiarę w Boga, a do tego potrzebna jest moc i wsparcie płynące z nauczania Jana Pawła II, bo jakże trudno nie ulec modnemu dziś konformizmowi i pokusie łatwego życia.

Podniosłą atmosferę Liturgii tworzyła schola, która pod kierunkiem p. Doroty Koroś wspomogła zebranych we wspólnej modlitwie szczególną oprawę zapewniły poczty sztandarowe przybyłe z okolicznych szkół i poczty straży pożarnej.

We Mszy św. wzięli  udział: duchowni sąsiednich parafii oraz władze gminy Małkini Górnej z wójtem Markiem Kubaszewskim, radni rady powiatu i gminy, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, dyrektorzy jednostek oświatowych, dzieci, młodzież oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Prostyni.

Sztandar poświęcony i pobłogosławiony przez bp. Dydycza, przekazano uczniom, a wybrani spośród nich reprezentanci złożyli ślubowanie. Podpisania aktu nadania imienia szkoły dokonali: bp. Antoni Dydycz, Maria Skibniewska- dyrektor ostrołęckiej delegatury kuratorium, wójt Marek Kubaszewski, Wojciech Jakubik- dyrektor szkoły oraz przedstawiciel rodziców i uczniów. Wszyscy gratulowali  wyboru patrona, ale także zwracali uwagę na to, jak trudne zadanie stoi na przed Radą Pedagogiczną, rodzicami i młodzieżą ZSG w Prostyni.

Uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny pt. „Nie lękajcie się” przygotowany pod kierunkiem p. Danuty Barszcz.

Druga część uroczystości odbyła się na terenie szkoły. Dokonano tam odsłonięcia obelisku z tablicą poświęconą Patronowi. Ksiądz Biskup poświęcił obraz Jana Pawła II, który został umieszczony w budynku szkoły, a namalowała go p. Oksana Żochowska.

 
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.