Company Logo

Gościmy

Odwiedza nas 58 gości oraz 0 użytkowników.

Gminny Przegląd Piosenki i Przyśpiewki Ludowej pt. „Na ludową nutę”

W niedzielę 19 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Małkini Górnej odbył się Przegląd Piosenek i Przyśpiewek Ludowych. To bardzo interesujący gatunek muzyki, który w połowie XX wieku zaczął gwałtownie zanikać wypierany przez nowe style. W celu zachowania tradycyjnej muzyki ludowej od dawna organizowano akcje zbierania muzyki ludowej, robił to na przykład Oskar Kolberg w XIX wieku, tworzono śpiewniki i opracowania. Współcześnie muzyka ta nie zginęła, lecz otrzymała teraz drugie życie na festiwalach, przeglądach i oficjalnych imprezach.    

W małkińskim Przeglądzie wzięło udział 14 wykonawców, tym 4 solistki z Prostyni. Pierwsza wystąpiła Dominika Perzyna. Zaśpiewała mazowiecki przebój: „Czego kalinko w dole stoisz” i krakowski - „Lipka”. Następnie Joanna Rogozińska zaprezentowała się w śląskiej pieśni „Za stodołom na rzyce” i w popularnej łowickiej śpiewce „Czerwone jagody”. Wiktoria Talarek przedstawiła znaną każdemu deszczową piosenkę „Idzie dysc” oraz „Jarzębinę czerwoną” opartą na rosyjskiej melodii ludowej. Jako ostatnia wystąpiła Aleksandra Dmochowska. Jej repertuar to: góralski song „Hej, bystra woda” i pieśń z regionu mazowieckiego „Żebym ja wiedziała”, w jej  akompaniament włączony został element ostrego gitarowego rocka. Przedstawicielom szkoły w Prostyni towarzyszył zespół instrumentalny, w którego skład wchodzili: Grzegorz Rogoziński – gitara akustyczna, Wojciech Jakubik – gitara akustyczna oraz Fletnia Pana, Ewa Jakubik, Dominika, Wiktoria, Asia i Ola – instrumenty perkusyjne. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

 Przegląd podsumowała Wójt Gminy Małkinia Górna p. Bożena Kordek. Podziękowała wszystkim uczestnikom, organizatorom i nauczycielom przygotowującym dzieci i młodzież do występów.

Ewa Jakubik
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.