Company Logo

Gościmy

Odwiedza nas 136 gości oraz 0 użytkowników.

Rekolekcje wielkopostne

W dniach 12 i 13 marca w naszej szkole odbyły się rekolekcje wielkopostne dla dzieci i młodzieży nie tylko z prostyńskiej szkoły, ale również ze szkół podstawowych należących do naszej parafii, a więc ze szkoły w Kiełczewie, Orzełku i Rytelach Święckich.

 Tegorocznym rekolekcjom przyświecało hasło  „ Zło dobrem zwyciężaj”, a ich motywem przewodnim było życie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszko.

Rekolekcje czyli „takie lekcje, gdzie duży i mały chce być doskonały” poprowadził dla uczniów ksiądz Błażej Samociuk.

 Swoje nauki popierał melodyjnymi piosenkami i inscenizacjami z udziałem uczniów. Rekolekcje dla klas gimnazjalnych i IV – VI szkół podstawowych tego dnia zakończyły się w kościele, gdzie ks. kan. Ryszard Zalewski przedstawił postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki i zachęcił do obejrzenia znajdującej się w bazylice wystawy poświęconej błogosławionemu męczennikowi. Dzieci klas młodszych obejrzały w tym czasie film o tematyce biblijnej - „Syn marnotrawny”.

W piątek uczniowie ponownie zebrali się rano w szkole, na katechezie, której tematem  była przypowieść o Synu Marnotrawnym. O tych wydarzeniach opowiadał też film, wyświetlony na sali i przedstawienie pod tytułem „Nawracajcie się i wierzcie w ewangelię” przygotowane przez uczniów szkoły w Prostyni pod kierunkiem p. Doroty Koroś a uświetnione wielkopostnymi pieśniami w wykonaniu chórku szkolnego pod „batutą” uzdolnionej muzycznie nauczycielki biblioteki pani Ewy Jakubik.

 Następnie wszyscy udali się do kościoła, gdzie odprawiona została Droga Krzyżowa, a następnie Msza Św., w której kazanie wygłosił ks. Jarosław Górski - proboszcz parafii Kąty. On właśnie przewodniczył wielkopostnym rekolekcjom parafialnym w piątek, sobotę i niedzielę.

    W niedzielę 15 marca o godz. 11.00 odbyła się Msza  Św., która była podsumowaniem wystawy o bł. ks. Popiełuszko i zwieńczeniem rekolekcji wielkopostnych. Ekspozycja fotograficzna pod tytułem: „Kapłan – Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko” wystawiona była w kościele przez tydzień. Uroczystej Mszy w intencji Ojczyzny przewodniczył biskup drohiczyński Tadeusz Pikus. Mszę wspólnie odprawiali: ks. prałat Czesław Banaszkiewicz – kustosz wystawy i przyjaciel ks. Jerzego, ks. kan. Paweł Rytel - Andrianik – pochodzący z tutejszej parafii i ks. kan. Krzysztof Maksimiuk – senior w parafii Prostyń. Na uroczystości przybyli także: p. Urszula Wołosiewicz wicestarosta powiatu ostrowskiego, przedstawiciele NSZZ Solidarność z Ostrowi Mazowieckiej wraz z pocztem sztandarowym, księża sąsiednich parafii, a także poczty sztandarowe: Zespołu Szkół Gminnych im. Jana Pawła II w Prostyni, Szkoły Podstawowej im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Prostyni, Ochotniczej Straży Pożarnej w Treblince oraz harcerze z 14 drużyny „Sokoły” z Prostyni wraz z proporcem.

 Podczas Mszy na ołtarzu wystawiony był metalowy krzyż z relikwiami bł. ks. Jerzego, pod którym widniał napis: „Zło Dobrem Zwyciężaj”. W nabożeństwie czynny udział brali również parafianie prostyńscy i przedstawiciele Solidarności z Ostrowi Mazowieckiej. Oprawę Mszy uświetnił chór parafialny. W homilii ks. biskup mówił o znaczeniu męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki, o wybaczaniu i wolności, bez której człowiek nie może funkcjonować. Na zakończenie nabożeństwa głos zabrał ks. prał. Czesław Banaszkiewicz, który opowiedział o ostatnich latach życia ks. Jerzego, o zdecydowanym działaniu przeciw ówczesnej władzy i o jego przygotowaniu na męczeńską śmierć. Po zasłonięciu Cudownej Statuy i pieśni „Boże coś Polskę” odbyła się prezentacja pod tytułem „Życie i męczeńska śmierć błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, czyli droga do świętości 1947 – 1984”, przygotowana przez ostrowski Oddział NSZZ Solidarność.

Zwieńczeniem uroczystości było ucałowanie relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki przez obecnych. W trakcie trwania wystawy można było się wpisać do Księgi Pamiątkowej, wpisu dokonał także ksiądz biskup.

Anna Wileńska

 

 

 

 
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.