Company Logo

Gościmy

Odwiedza nas 131 gości oraz 0 użytkowników.

Za trud, za serce

14 października to bardzo ważny dzień w życiu każdego nauczyciela i ucznia, dzień który uświadamia, iż „najtrwalszym i najcenniejszym podarunkiem, jaki można dać dziecku jest wykształcenie”. To hasło wybitnego filozofa greckiego, najwszechstronniejszego myśliciela i uczonego starożytności  - Arystotelesa przyświecało dzisiejszej akademii z okazji Święta Edukacji Narodowej, którą pod kierunkiem p. Renaty Mystkowskiej i p. Anny Wileńskiej przygotowali uczniowie klasy I i II gimnazjum.

Uroczystość miała miejsce na hali gimnastycznej, na której pośród uśmiechniętych i galowo ubranych uczniów zarówno szkoły podstawowej jak i gimnazjum zebrali się nauczyciele, pracownicy szkoły  i licznie zgromadzeni rodzice.

Honory gospodarza uroczystości pełnił  przewodniczący Samorządu Uczniowskiego gimnazjum Adam Szymański, który po oficjalnej części wstępnej zwrócił się do nauczycieli z serdecznymi życzeniami i zaprosił do wysłuchania części artystycznej.

Życzenia, podziękowania i ciepłe słowa pod adresem pedagogów skierowali najpierw uczniowie I klasy gimnazjum. Podpierali się słowami Andrzeja Frycza Modrzewskiego, renesansowego  pisarza polskiego, który w swoich dziełach dużo miejsca poświęcił stanowi nauczycielskiemu i jego ogromnej roli w wychowaniu młodego pokolenia. Dużo mówił o znakomitości i godności tego stanu, „abyśmy pamiętali, iż należy go bronić przed ludźmi, którzy uganiają się za bogactwem i władzą”.

Po uroczystym występie pierwszoklasistów przyszedł czas na program z humorem, który zaprezentowali drugoklasiści. Dziewczęta wcieliły się w role nauczycielek i w zabawny sposób przedstawiły ich rozterki i trudności związane z odnalezieniem się w szkolnej rzeczywistości, w czasach szkoły „ zbiurokratyzowanej”, w której udokumentowanie pewnych czynności jest ważniejsze od ich samych.

 Trudy stanu nauczycielskiego, mozolna droga kariery wyrażona została w piosenkach zaśpiewanych na znane i popularne melodie „ Jak się masz kochanie”, „ Felicita” oraz „Italiano vero”.” Nauczycielkom” na gitarze akompaniował pan Wojciech Jakubik.

Dosyć smutną rzeczywistość belferskiego życia rozwiał jednak akcent optymistyczny, gdy uczennice słowami piosenki uznały, że nauczyciel jest ich wzorem, obrońcą i mentorem, a jest też ich celem, by był przyjacielem, a my nauczyciele gorąco wierzymy, że nim jest.

Na koniec narratorzy przekazali nauczycielom jeszcze raz życzenia, aby nie poddawali się i ciągle mieli zapał do pracy.

Następnie głos zabrała dyrektor szkoły Ewa Szymanik, która podziękowała uczniom za występ, złożyła serdeczne życzenia i nagrodziła nauczycieli, którzy wnieśli szczególny wkład w pracę dydaktyczno – wychowawczą.

Z kolei uczniowie udali się do klas na spotkania ze swoimi wychowawcami, obdarowując ich kwiatami oraz gorącymi życzeniami, a Rada Rodziców zaprosiła na smacznego torcika i herbatkę.

 I tak oto kolejny Dzień Nauczyciela w Zespole Szkół Gminnych w Prostyni przeszedł do historii pozostawiając w uczestnikach niezapomniane wrażenia, które na pewno na długo zapadną w ich pamięci.
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.