Company Logo

Gościmy

Odwiedza nas 15 gości oraz 0 użytkowników.

Narodowe Czytanie Dzieł Henryka Sienkiewicza

     „Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Ten rok należał do Henryka Sienkiewicza – polskiego nowelisty, powieściopisarza i publicysty; laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Fragmenty dzieł tego wielkiego pisarza przedstawili uczniowie naszej szkoły podczas apelu na sali gimnastycznej 10 września zorganizowanego przez bibliotekę szkolną.  Czytaniu tekstów towarzyszył pokaz obrazów i zdjęć dotyczących poszczególnych powieści.

Najpierw uczniowie klasy V odczytali fragment powieści „W pustyni i w puszczy”, w którym Staś i Nel nawracali Kalego, Meę i Nasibu. Następnie przedstawiciele klasy VI przedstawili scenę  poselstwa krzyżackiego, które przed bitwą pod Grunwaldem podarowało królowi polskiemu dwa miecze. Pierwszą część Trylogii - „Ogniem i mieczem” z fragmentem zapoznania Longina Podbipięty z Janem Skrzetuskim przedstawili uczniowie klasy I gimnazjum. Jedną z ciekawszych scen „Potopu” jest pojedynek Andrzeja Kmicica z Michałem Wołodyjowskim. Ten wycinek tekstu przeczytała przedstawicielka klasy II gimnazjum. Przemowę na pogrzebie Małego Rycerza z powieści „Pan Wołodyjowski” odczytał uczeń klasy IIA gimnazjum. Narodowe Czytanie zakończył tekst mówiący o spotkaniu świętego Piotra opuszczającego Rzym z Chrystusem przedstawiony przez uczennicę klasy III B gimnazjum.

Dziękujemy uczniom i wychowawcom za zaangażowanie się w tegoroczne Narodowe Czytanie. Dziękujemy pani Alicji Gąsiewskiej z Biblioteki Publicznej w Prostyni za obecność na naszej uroczystości. Mamy nadzieję, że dzięki takim przedsięwzięciom częściej będziemy sięgać po powieści Sienkiewicza.
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.