Company Logo

Gościmy

Odwiedza nas 162 gości oraz 0 użytkowników.

Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego

„Narodowe Czytanie” jest ogólnopolską akcją publicznego czytania największych polskich dzieł literackich zainicjowaną w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Podstawowym celem tego przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości

Lekturą Narodowego Czytania w 2017 roku jest „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Jest to najsłynniejszy utwór tego autora, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań.

W prostyńskiej szkole Narodowe Czytanie „Wesela” miało miejsce w poniedziałek 18 września. Zorganizowane zostało przez bibliotekę szkolną. Wzięli w nim udział uczniowie klasy VII oraz gimnazjaliści. Najpierw zaprezentowano pokaz slajdów dotyczący Stanisława Wyspiańskiego, a następnie przedstawiono na projektorze multimedialnym informacje i obrazy ilustrujące dramat „Wesele”. Po zapoznaniu się z treścią, tożsamością bohaterów i symboliką utworu, rozpoczęło się czytanie. Wybrane dialogi z 14 scen odczytywali uczniowie poszczególnych klas. Każdy fragment zawierał najistotniejsze cytaty dramatu, np. „Myśmy wszystko zapomnieli...”, „a to Polska właśnie!”, „kto mnie wzywał, czego chciał?” oraz „Miałeś chamie złoty róg...”. Czytaniu tekstów towarzyszył pokaz zdjęć z filmu „Wesele” w reżyserii Andrzeja Wajdy z 1973 roku oraz ludowa muzyka taneczna.

Dziękujemy uczniom i wychowawcom za zaangażowanie się w tegoroczne Narodowe Czytanie. Szczególne podziękowania należą się uczniom klasy II A: Paulinie Dębkowskiej, Dawidowi Maliszewskiemu i Aleksandrze Dmochowskiej za przygotowanie prezentacji multimedialnej i prowadzenie uroczystości. Dziękujemy także pani Alicji Gąsiewskiej z Biblioteki Publicznej w Prostyni za obecność na naszej uroczystości oraz pomoc w udekorowaniu sali. Mamy nadzieję, że dzięki Narodowemu Czytaniu częściej będziemy czytać wielkie dzieła literatury polskiej.  
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.