Company Logo

Gościmy

Odwiedza nas 15 gości oraz 0 użytkowników.

Uroczystości w Treblince

Od wielu lat w pierwszą sobotę września na terenie Muzeum Walki i Męczeństwa Treblinka I odbywają się uroczystości patriotyczno – religijne. Tegoroczne obchody miały miejsce 2 września. Tradycyjnie rozpoczęły się o godz. 12.00 Drogą Krzyżową od żwirowni do Pomnika w miejscu straceń Karnego Obozu Pracy. Na czele kolumny marszowej szli harcerze niosąc drewniany krzyż, następnie podążały poczty sztandarowe, księża i licznie zebrani wierni. Nabożeństwo prowadził ks. Łukasz Suszko, wikariusz prostyński. W rozważaniach poszczególnych stacji nawiązywał do męczeństwa II wojny światowej oraz zachowań współczesnych ludzi. Po dojściu do Pomnika wszystkich zebranych powitał dyrektor Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince Edward Kopówka oraz ks. kan. Ryszard Zalewski – proboszcz prostyński. W tegorocznych uroczystościach wzięli udział: Zygmunt Chłopek – więzień karnego obozu pracy, Maria Koc – wicemarszałek senatu RP, Sylwia Pietrzak – pełnomocnik wojewody mazowieckiego, Marek Renik – Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach, Adam Puławski – przedstawiciel IPN, mjr Łukasz Wożbiński – przedstawiciel garnizonu Ostrów Mazowiecka, Jan Słomiak – burmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki, Longina Oleszczuk – radna powiatu sokołowskiego, Stanisław Kuziak – przewodniczący Rady Miasta i Gminy Kosów Lacki, Bożena Kordek – Wójt Gminy Małkinia Górna, Związek Kombatantów z Kosowa Lackiego pod dowództwem Leonarda Domańskiego, motocykliści z Rajdu Warszawa – Monte Cassino z Marek i Wołomina, 40 i 41 drużyna harcerska im. Aleksandra Kamińskiego „Kamyk” w Kosowie Lackim z druhną Hanną Ratyńską i Małgorzatą Wojtczuk, 14 drużyna Harcerska „Sokoły” z Zespołu Szkół Gminnych w Prostyni z podharcmistrz Ewą Roguską, poczty sztandarowe i przedstawiciele szkół: Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej, Liceum Ogólnokształcące i Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Kosowie Lackim, Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej – Curie w Małkini Górnej, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kosowie Lackim, Szkoła Podstawowa im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Jasienicy, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Zesłańców Syberyjskich w Kalinowie, Zespół Szkół Gminnych im. Jana Pawła II w Prostyni, Publiczne Gimnazjum nr 1 im. ks. płk. Antoniego Warakomskiego w Jasienicy, Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Glinie. Msza Święta koncelebrowana była przez JE pasterza drohiczyńskiego ks. bpa Tadeusza Pikusa oraz komandora Witolda Kosińskiego. Kazanie do zebranych skierował ks. biskup. Przybliżył zebranym historię tego miejsca i okrucieństwo II wojny światowej. Zbrodnie, które miały miejsce na tym terenie szokowały ówczesnych ludzi i wciąż wzbudzają niedowierzanie współczesnych. Jaka niepojęta nienawiść musiała zawładnąć tamtymi żołnierzami, że posunęli się do stworzenia „fabryk śmierci”. Jak wiele niewinnych istnień musiało zginąć, jak wiele rodzin do dzisiejszego dnia nosi rany zadane w tamtym czasie w imię ogromnej wrogości do drugiego człowieka. Ci ludzie nienawidzili Boga, nienawidzili siebie, tworzyli zło, a ono niszczyło ich i świat. Podczas nabożeństwa honorową wartę przy Pomniku pełnili żołnierze z jednostki wojskowej w Komorowie oraz harcerze. Uczestnicy uroczystości mieli okazję przystąpić do sakramentu pokuty, gdzie posługiwali: ks. kan. Krzysztof Maksimiuk – senior prostyński, ks. Wojciech Łuszczyński i ks. Mariusz Szymanik. Po zakończeniu Mszy Świętej został odczytany wzruszający wiersz poety żydowskiego pochodzenia Władysława Szlengela „Mała Stacja Treblinki”. Poeta został rozstrzelany w Warszawie w 1943 roku. Zakończeniem uroczystości było złożenie wieńców i zapalenie zniczy pod Pomnikiem w Miejscu Straceń. 
Na peronach stacji Treblinka I i Treblinka II wysiadło z pociągów rzesze ludzi. Około 800 tysięcy z nich nigdy nie powróciło do domu. Nad ich często bezimiennymi grobami szumi piękny, beztroski, sosnowy las, który zupełnie nie pamięta czasów II wojny światowej. Jednak w tej ciszy przebija jakaś groza niesiona przez wiatr: „Nigdy więcej...” 
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.