Company Logo

Gościmy

Odwiedza nas jeden gość oraz 0 użytkowników.

Dzień Pamięci Ofiar Katynia

„Tej nocy zgładzono Wolność

W katyńskim lesie...

Zdradzieckim strzałem w czaszkę

Pokwitowano Wrzesień”.

Marian Hemar

 

II wojna światowa uznawana jest za największy konflikt zbrojny w historii. Zginęło wówczas ponad 6 milionów Polaków, 20 % ogółu ludności kraju. W wyniku celowych akcji eksterminacyjnych śmierć ponosili lekarze, nauczyciele, naukowcy, księża i prawnicy. Dużą grupę zabitych stanowili też oficerowie, podoficerowie i szeregowi Wojska Polskiego, także rezerwiści: inżynierowie, urzędnicy i przedsiębiorcy.  Zbrodnia na polskich oficerach przez całe dziesięciolecia była przemilczana. Dopiero 50 lat po tych wydarzeniach prawda ujrzała światło dzienne.

10 kwietnia w Zespole Szkół Gminnych im. Jana Pawła II w Prostyni odbyła się akademia upamiętniająca Ofiary Zbrodni Katyńskiej. Przygotowana została przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem p. Wojciecha Jakubika i p. Jerzego Maliszewskiego. Składała się z przejmujących wierszy, patriotycznych pieśni oraz prezentacji multimedialnych ukazujących archiwalne fotografie oraz fragmenty filmu „Katyń”. Dekorację stanowiła tablica z hasłem: „Ocalić od zapomnienia” oraz rozstawione niewielkie brzozowe krzyże na tle biało-czerwonego materiału. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego. Podczas apelu przedstawiona została tragiczna historia polskich oficerów oraz wieloletnia walka o prawdę i pamięć o Zbrodni Katyńskiej. Zakończeniem spotkania była patriotyczna pieśń „Kochana Polsko” zaśpiewana przez chór szkolny.

Emocje, jakie wzbudza Zbrodnia Katyńska, nie mają nic wspólnego z chęcią zemsty czy nienawiścią. Są bliższe zadumie i refleksji. Dopiero na nich można budować pamięć. Tylko ona może zachować to, co najcenniejsze – ludzi, ich losy i dokonania.

Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.