Company Logo

Gościmy

Odwiedza nas 24 gości oraz 0 użytkowników.

Dzień Języków Obcych

W dniu 26 października 2016 roku po raz pierwszy w naszej szkole odbył się Dzień Języków Obcych. Inicjatorkami tego przedsięwzięcia były Panie: R. Mystkowska, O. Żochowska oraz J. Kotowska.

Celem tej inicjatywy było ukazanie różnorodności językowo-kulturowej naszego kontynentu oraz wspieranie nauki języków obcych. Oprócz tego, to przedsięwzięcie miało przybliżyć uczniom kulturę, tradycję i klasyczne dania kulinarne związane z krajami anglojęzycznymi, w szczególności Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi oraz z językiem rosyjskim, czyli szeroko rozumiana Rosją. Nowością dla naszych uczniów była prezentacja języka niemieckiego oraz kultury i tradycji związanych z krajem zza Odry, gdyż nasi uczniowie nie uczą się języka niemieckiego i dla niektórych z nich był to z nim pierwszy kontakt.

 

Uroczystość poprowadzili uczniowie gimnazjum: Dominika Dębowiak oraz Mateusz Sobotka. Na początku zaprosili przedstawicieli kl.IV w strojach narodowych Rosji. Pani O. Żochowska odczytała w języku rosyjskim opisy prezentacji o tym kraju, przedstawiającej informacje i ciekawostki o naszym wschodnim sąsiedzie. Po dawce wiedzy, nastąpiła dawka emocji, gdyż uczennice gimnazjum zaprezentowały się w pięknych strojach przygotowanych przez Panią O. Żochowską w rosyjskim tańcu z chustami.

Następnie przeszliśmy do krajów anglojęzycznych. Uczniowie kl. VI zaprezentowali stroje angielskiej damy i klasycznego, amerykańskiego chłopca. Uczeń Mateusz Sobotka odczytał w języku angielskim  informacje i ciekawostki z prezentacji poświeconej Anglii i Stanom Zjednoczonym.

Na koniec uczniowie obejrzeli prezentację dotycząca Niemiec, którą bezbłędnie przedstawiła językiem naszych zachodnich sąsiadów Pani E. Żurawska. Stroje kraju zaprezentowali uczniowie kl. V. Z entuzjazmem i wielkim zainteresowaniem uczniowie przyjęli taniec bawarski w wykonaniu naszych gimnazjalistek. Okraszony on został klasycznymi strojami bawarskimi, które zgodziła się uszyć na potrzeby występu Pani K. Wiechowska z Kiełczewa. Było to możliwe dzięki Pani Marzennie Dębowiak, radnej Rady Gminy Małkinia Górna , która na prośbę Pani R. Mystkowskiej, bez wahania zgodziła się pokryć koszty związane z przygotowaniem strojów. Za to serdecznie obu Paniom dziękujemy.

Kulminacją wydarzenia była degustacja tradycyjnych dań niemieckich, rosyjskich, angielskich i amerykańskich. Z kuchni niemieckiej można było skosztować: Zimtsterne – cynamonowych ciasteczek świątecznych, Lebkuchen – pierniczków, Pischinger – wafli czekoladowych, Weisswurst – białej kiełbasy, Currywurst – kiełbasek z curry, Apfelstrudel – strucli jabłkowej oraz Kartoffelsalat – sałatki ziemniaczanej. Wyśmienicie degustatorom smakowało piwo, oczywiście bezalkoholowe.

Kuchnia kojarząca się z krajami anglojęzycznymi to oczywiście: hot – dogi, hamburgery, cheeseburgery, popcorn ale również apple pie – czyli szarlotka, muffins – mufiny, scones – tradycyjne angielskie bułeczki śniadaniowe, carrot cake – ciasto marchewkowe, oraz strawberry tart – tarta z truskawkami w polewie żelowej. Oczywiście nie zabrakło także tea czyli herbaty.

Kuchnia rosyjska to: pielmieni – małe pierożki mięsne, bliny – naleśniki, oladuszki – placki na bazie mąki, jajek i kefiru, watruszki – bułeczki z serem i ,oczywiście, czaj.  Rosyjski stół zawsze jest pełen dodatków do herbaty: owocowych konfitur (szczególnie malinowych, wiśniowych i truskawkowych), dekoracyjnie pokrojonych plasterków cytryn, miodu i cukru w kostkach.

Uroczystość spotkała się z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem młodzieży, zarówno w trakcie przygotowań, jak i przy ocenie efektu końcowego. Miejmy nadzieję, że to był dopiero początek nowej tradycji w naszej szkole i że każdego roku młodzież Zespołu Szkół Gminnych im. Jana Pawła II w Prostyni będzie miała możliwość dzięki zabawie utrwalać poznaną i poszerzyć nową wiedzę o kulturze innych krajów oraz języki obce, bez których w dobie wszechogarniającej globalizacji nie sposób egzystować.                                                                                 

Renata Mystkowska
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.