Company Logo

Gościmy

Odwiedza nas 82 gości oraz 0 użytkowników.

Narodowe Czytanie „Quo vadis”

Lekturą Narodowego Czytania w 2016 roku jest „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Tegoroczna edycja nawiązuje do ustanowionego przez Sejm i Senat Rzeczpospolitej Polskiej Roku Henryka Sienkiewicza – w 2016 r. przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza. „Quo vadis” przetłumaczono na ponad 50 języków w 60 krajach. Jest zatem nie tylko powieścią polską, ale dziełem światowej literatury. Akcja powieści rozgrywa się głównie w Rzymie, podczas końcowych 6 lat panowania Nerona. Głównym wątkiem powieści jest miłość Winicjusza i Ligii. Należą oni do dwóch odrębnych światów: Winicjusz jest patrycjuszem rzymskim, Ligia zaś jest chrześcijanką, zakładniczką pochodzącą z plemienia Ligów.

Czytanie powieści „Quo vadis” w szkole w Prostyni odbyło się podczas apelu szkolnego 21 września. Brali w nim udział gimnazjaliści oraz uczniowie starszych klas szkoły podstawowej. Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania utworu Piotra Rubika „Quo vadis, Domine”. Następnie uczniowie przybliżyli fabułę i problematykę powieści. Zasadniczą część apelu stanowiło czytanie części I - „Petroniusz obudził się koło południa”. Był to fragment przedstawiający realia panujące w Rzymie za czasów Nerona oraz opisujący przeżycia Winicjusza zakochanego w Ligii. Do czytania zaproszone były nauczycielki języka polskiego: p. Katarzyna Rostek, p. Edyta Borowa, p. Inga Dąbrowska oraz uczniowie poszczególnych klas gimnazjum.

Apel zorganizowała biblioteka szkolna. Dziękujemy wszystkim obecnym za wspólnie spędzony czas. Zachęcamy do samodzielnego czytania powieści polskiego Noblisty oraz innych dzieł literatury poważnej i młodzieżowej.   

Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.