Company Logo

Gościmy

Odwiedza nas 4 gości oraz 0 użytkowników.

I Regionalna Parafiada w Prostyni

W dniu 13 czerwca 2017 r. odbyła się I Regionalna Parafiada w Prostyni, której głównym organizatorem był Zespół Szkół Gminnych im. Jana Pawła II w Prostyni. Nasza Parafiada włączona była w tegoroczne współzawodnictwo parafiadowe. Ogólnopolskim koordynatorem programu jest Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza z Warszawy, honorowy patronat nad uroczystością pełniło Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Gminy Małkinia Górna oraz Parafia Rzymskokatolicka – Bazylika Mniejsza w Prostyni. Imprezę rozpoczęła uroczysta Msza Św. w Bazylice Mniejszej w Prostyni, koncelebrowana przez ks. Łukasza Suszko - Wikariusza. Następnie wszyscy zebrani udali się na przemarsz z ogniem parafiadowym do Zespołu Szkół Gminnych im. Jana Pawła II w Prostyni.

 Rozpoczęło się uroczyste otwarcie I Regionalnej Parafiady, prowadzący słowami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego ,,W życiu ważny jest nie triumf, lecz walka . Rzeczą istotną jest nie zwyciężać, lecz umieć toczyć zwycięski bój” przywitali zebranych gości, drużyny i całą społeczność szkolną . Następnie głos został oddany  Pani Dyrektor  Ewie Szymanik, która przywitała zacnych gości, a w swoim przemówieniu przypomniała jak ważne przesłanie niesie idea Parafiady, która sięga starożytnej Grecji i dotyczy wszechstronnej troski o człowieka, która stwarza możliwość jego pełnego rozwoju fizycznego, intelektualnego i duchowego, w myśl triady: ,,stadion - teatr - świątynia” - czyli serce, umysł i ciało. Na zakończenie zacytowała słowa Stanisława Konarskiego pijara, który mawiał ,, Dokładajcie wszelkich starań kształcąc serce cnotami, ciało ćwiczeniami, umysł naukami.” Głos zabrali także przybyli goście:. Wójt Gminy Małkinia Górna Pani Bożena Kordek, która zaznaczyła iż w duchu rywalizacji nie można zapomnieć przede wszystkim o zasadach fair play, a także by pamiętać o dobrej zabawie, która ma połączyć wszystkich uczestników Parafiady.

 Po uroczystych przemówieniach mogliśmy odbyć niezwykłą podróż duchową i doznać niezwykłych emocji, które pojawiły się podczas programu artystycznego przygotowanego przez uczniów Zespołu Szkół Gminnych im. Jana Pawła II w Prostyni pod kierunkiem Pani Oksany Żochowskiej i Pani Ewy Roguskiej. Przez chwilę każdy z nas mógł poczuć się jak uczestnik prawdziwej Olimpiady, spektakularny pokaz taneczny z szarfami, z kołami, przejmujący podkład muzyczny oddający charakter widowiska,  a na zakończenie przybycie bogiń olimpijskich z zniczem parafiadowym -  to wszystko było ucztą dla duszy.

Po części artystycznej głos zabrała Pani Maria Jasko Brązowa Medalistka Mistrzostw Świata w Tokio w Karate Kyokushin w kategorii kobiet powyżej 65 kg - Honorowy Gość
I Regionalnej Parafiady w Prostyni, nie kryjąc wzruszenia wywołanego pokazem artystycznym, uroczyście dokonała otwarcia Parafiady poprzez zapalenie znicza parafiadowego.

Po inauguracji otwarcia nastąpiło rozpoczęcie programu sportowo – rekreacyjnego oraz programu kulturalno - artystycznego  Reprezentanci dwóch szkół Zespołu Szkół Gminnych im. Jana Pawła II w Prostyni oraz Szkoły Podstawowej w Kiełczewie  łącznie 60 osób rywalizowało, realizując parafiadową triadę, w konkurencjach z dziedziny świątyni, teatru i sportu.

Współzawodnictwo parafiadowe obejmowało :

4 dyscypliny sportowe :

  • piłka nożna,
  • piłka siatkowa,
  • skok w dal,
  • rzut piłeczką palantową

3 konkursy

  • Konkurs wiedzy ,,Wielcy Polacy - Święty Jan Paweł II”
  • Konkurs plastyczny ,, Jan Paweł II – portret sercem malowany”
  • Konkurs dziecięcej piosenki angielskiej „English songs”

Rywalizacja w poszczególnych konkursach artystycznych, wiedzy oraz zawodach sportowych pozwoliła na wyłonienie najlepszych reprezentacji:

w kategorii gimnazjum

I miejsce – drużyna klasy II

II miejsce – drużyna klasy III

III miejsce – drużyna klas I

w kategorii szkoły podstawowej

I miejsce – drużyna klasy V SP w Prostyni

II miejsce – drużyna klasy VI SP w Prostyni

III miejsce – drużyna SP w Kiełczewie

Na zakończenie uroczystości I Regionalnej Parafiady w Prostyni goście i uczestnicy zostali zaproszeni na występ szkolnego chóru, następnie zaś wszyscy zawodnicy i zwycięzcy zostali nagrodzeni, wręczono podziękowania przybyłym gościom i opiekunom drużyn, dyplomy dla reprezentacji, które zajęły pierwsze trzy miejsca w klasyfikacji ogólnej oraz Puchar dla zwycięskiej reprezentacji: Zespołu Szkół Gminnych im. Jana Pawła II – klasy piątej SP, każdy z uczestników otrzymał medal.

Uroczystość I Regionalnej Parafiady w Prostyni została zakończona przemówieniem Pani Dyrektor Ewy Szymanik, która wyraziła słowa podziękowania dla wszystkich przybyłych gości, uczestników oraz wszystkich osób, które zaangażowane były w prace i czuwanie nad I Regionalną Parafiadą w Prostyni. Pożegnaliśmy się słowami naszego Patrona Jana Pawła II ,,Sport ujawnia nie tylko bogate możliwości fizyczne człowieka, ale jego zdolności intelektualne i duchowe”.

Wszyscy czytamy książki

Wycieczka do Krakowa

Dzień Dziecka

Wycieczka rowerowa klas pierwszych gimnazjum

Dzień Dziecka w klasach pierwszych gimnazjum przebiegł pod znakiem wytężonego wysiłku. Wybraliśmy się na wycieczkę rowerową. Drogą asfaltową, leśnymi ścieżkami zmierzaliśmy do Sadownego. Tam czekały na nas pyszne lody. Potem znów jazda rowerem. W sumie 34 kilometry pedałowania i wszyscy zadowoleni.Nie obyło się bez niespodzianek. Niektórzy koledzy zdawali egzamin ze znajomości zakładania łańcucha. Poradzili sobie bezbłędnie. Część zjeżdżała z górki na "pazurki" i też dali radę.
Brawo My

Piknik klasy V

Dnia 31.05.2017 roku klasa V wraz z wychowawcą panią Ingą Dąbrowską oraz Panią Agatą Młynarczyk udała się na ostatnie już ognisko klasowe przed okresem wakacyjnym. Nie było to jednak zwyczajne ognisko! Korzystając z okazji, iż nasza wyprawa odbywała się w przeddzień Dnia Dziecka postanowiliśmy skorzystać z okazji i maksymalnie wykorzystać wspólnie spędzony czas. W drogę na Borowe wyruszyliśmy rowerami punktualnie o 8:00 rano, podczas jazdy podziwialiśmy piękno naszej okolicy. Pełni energii szybko dotarliśmy na miejsce, czyli plac RZGW Nadzór Wodny Borowe, gdzie czekał na nas Pan Rafał Dąbrowski – Kierownik Nadzoru Wodnego z przygotowanym już wcześniej ogniskiem oraz atrakcjami. Jednak na konsumpcję prowiantu musieliśmy jeszcze trochę poczekać. Niebo zupełnie się wypogodziło i mogliśmy zorganizować zabawy. Rozegraliśmy niejeden mecz piłki siatkowej, bawiliśmy się w chowanego, odpoczywaliśmy na hamaku, strzelaliśmy do celu a także wybraliśmy się na krótki spacer by porozmawiać o bezpieczeństwie nad wodą w okresie wakacyjnym itp.. Cała nasza wspaniała zabawa, połączyła przyjemne z pożytecznym. Wykonaliśmy wiele pamiątkowych zdjęć. W międzyczasie piekliśmy kiełbaski na ognisku i zajadaliśmy się przepysznymi ciastami przygotowanymi przez nasze Mamy, którym bardzo dziękujemy. Był to wspaniały dzień, który zakończyliśmy zabawami tanecznymi na świeżym powietrzu. Ten wspólnie spędzony czas sprawił nam ogromną przyjemność.

Dzień Matki

Za to, że zawsze jesteś przy mym boku, 
Za to, że wskazujesz drogę mi w mroku, 
Za to, że dni moje tęczą malujesz 
dziś Mamo z całego serca Ci dziękuję!

Wycieczka do Bałtowa

Dnia 18 maja br. wybraliśmy się razem z koleżankami i kolegami z klas trzecich szkoły podstawowej na wycieczkę do Parku Jurajskiego w Bałtowie (woj. świętokrzyskie). Nasz dzień zaczął się wcześnie rano, ponieważ o godz. 6.15 musieliśmy zebrać się na zbiórce przed szkołą. Po trwającej prawie 5 godzin podróży dotarliśmy do Bałtowa, gdzie wraz z przewodnikiem zaczęliśmy zwiedzać Jura Park. Odwiedziliśmy prehistoryczne oceanarium, Górny Zwierzyniec Bałtowski i Sabhatówkę. Oceanarium było pełne niesamowitych wrażeń. Dzięki efektom 5D wydawało się nam, że za chwilę zaatakuje nas prehistoryczne zwierzę. Bardzo podobał się nam przejazd żółtym, amerykańskim schoolbusem, z okna którego mogliśmy oglądać żyjące na wolności zwierzęta, m.in.: żubry, sarny, daniele, emu, wielbłądy dwugarbne, kozy. W sumie zwierzyniec liczył ponad 400 gatunków zwierząt. Sabathówka, czyli wioska czarownic, nie była taka straszna, jak się nam wcześniej wydawało. Chata czarownicy była bardzo ciekawa, ale na pewno nie przerażająca – albo to my byliśmy tacy odważni. Wróciliśmy do domu przed godz. 22.00. To, co zobaczyliśmy i czego się dowiedzieliśmy, zostanie w naszej pamięci na długo. Opiekę nad nami sprawowały nasze wychowawczynie – Pani Elżbieta Roskosz, Pani Małgorzata Bernasiuk, a także Pani Ewa Jakubik, którym jesteśmy wdzięczni za troskę, zaangażowanie i życzliwość, natomiast Panu przewodnikowi za umilanie nam swoimi opowieściami długiej drogi do Bałtowa.

Wiktor Bruszewski
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.