Company Logo

Gościmy

Odwiedza nas 77 gości oraz 0 użytkowników.

Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

29 kwietnia 2016 roku w Zespole Szkół Gminnych im. Jana Pawła II w Prostyni odbył się uroczysty apel z okazji 225 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Całość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu państwowego. W  programie artystycznym przybliżającym historię tej pierwszej Ustawy Zasadniczej w Europie wzięli udział uczniowie zarówno ze szkoły podstawowej jak i z gimnazjum. Zgromadzona społeczność szkolna wysłuchała wierszy i pieśni patriotycznych, obejrzała też multimedialną prezentację przedstawiającą realia ówczesnego świata politycznego i gospodarczego oraz sylwetki wielkich polskich patriotów tamtego czasu: Kołłątaja, Małachowskiego, Staszica i Potockiego. Część artystyczna zakończyła się słowami mówiącymi o potrzebie pamięci o minionych latach chwały Polski i tych, którzy w czasie zagrożenia nie wahali się ratować ginącej w rozbiorach państwowości, ponieważ dobro  Ojczyzny to największy obowiązek każdego Polaka.

„Gdy dziś czyn wielki pradziadów czcicie,

postąpcie tak jak oni:

Ojczyźnie całe poświęćcie życie

 za dobrem Polski w pogoni!

A oni patrząc z błękitu nieba w dół,

gdzie się Polska zieleni niwa,

powiedzą: „Takich synów potrzeba,

to jest krew nasza, Polska prawdziwa”.
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.