Company Logo

Gościmy

Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.

Dzień Teatru

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest 27 marca, jednak ze względu na przypadające tego dnia Święta Wielkanocne, w prostyńskim gimnazjum uroczystość odbyła się 1 kwietnia.

Wstępem do artystycznych popisów młodych aktorów była krótka historia Teatru przedstawiona przez konferansjerów: Agnieszkę i Pawła. Nie zabrakło też ciekawostek o zwyczajach panujących w starożytnym teatrze. Wstęp na przedstawienia był bezpłatny. Miejsca rozdzielano ze względu na sytuację materialną, pozycję społeczną i płeć widza. Publiczność ubierała się w odświętne szaty. Pochwałę i naganę wyrażano tupaniem, klaskaniem w dłonie lub gwizdaniem. Najcichszy szept docierał do najodleglejszego miejsca, dzięki świetnej akustyce. Aktorzy wkładali maski. W teatrze elżbietańskim grali wyłącznie mężczyźni, na przedstawieniach widzowie jedli i zachowywali się głośno. Na budynkach teatralnych wieszano flagi – czarna oznaczała tragedię, a biała – komedię. Na przełomie XIX i XX wieku powstał kabaret i teatr absurdu.

Rok 2016 został ogłoszony w Polsce Rokiem Henryka Sienkiewicza, dlatego podczas uroczystego apelu wystawione zostały trzy scenki z utworów tego właśnie autora. Klasa I przedstawiła fragment powieści „W pustyni i w puszczy”. Klasa II przygotowała krótki obraz z „Janka Muzykanta”, a uczniowie klasy III zaprezentowali sceny z „Krzyżaków”. Były piękne, literackie teksty polskiego Noblisty, kolorowe stroje, rekwizyty, nawet tańce. Uczniowie znakomicie ze sobą współpracowali, aby stworzyć wspaniałą całość, wykazali się też ogromną kreatywnością. Wszystko to ukazało siłę Teatru i jego dydaktyczną funkcję.

Uroczystość odbyła się dzięki wychowawcom  i uczniom, którzy z ogromnym zapałem przygotowali swoje interpretacje utworów Sienkiewicza. Dzień Teatru zorganizowany został przez panie: Edytę Borowa i Ewę Jakubik.
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.