Company Logo

Gościmy

Odwiedza nas 180 gości oraz 0 użytkowników.

Kurs Młodej kadry „Nasze wędrowanie”

W pierwszym tygodniu ferii zimowych w Zespole Szkół Gminnych im. Jana Pawła II w Prostyni odbył się Kurs Młodej Kadry „Nasze wędrowanie”, zorganizowany przez Komendę Hufca ZHP im. Janusza Korczaka w Sokołowie Podlaskim. Celem trzydniowego przedsięwzięcia było przygotowanie młodych ludzi do pełnienia funkcji zastępowych w drużynach harcerskich i przybocznych w drużynach harcerskich i gromadach zuchowych oraz integracja przedstawicieli wielu środowisk hufca.

Kadrę kursu stanowili: phm.  Ewa Roguska - komendantka, hm. Barbara Żaboklicka - Z-ca ds. programu, hm. Marianna Popławska - z-ca ds. kształcenia, phm. Karol Zalewski - z-ca ds. organizacyjnych, dh Adam Szymański – oboźny, dh. Wioleta Dębiec i dh. Paulina Kądziela - instruktorki d.s. programu. 

 Kurs Młodej Kadry to były dni spędzone na wspólnej nauce i zabawie. Po wstępnych zajęciach integracyjnych i apelu inauguracyjnym rozpoczęły się zajęcia programowe. Ratownik dh Adam Mazurek uczył udzielania pierwszej pomocy, dh Mateusz Pasik przedsiębiorczości, a dh Karol Zalewski prowadził zajęcia z musztry i regulaminowego umundurowania.  Nie zabrakło czasu na to, co harcerze lubią najbardziej, czyli zajęć muzycznych pod okiem dwojga nauczycieli z Prostyni, Ewy i Wojciecha Jakubików oraz zajęć sportowych. Tego też dnia ze względu na przypadające święto Ofiarowania Pańskiego biwakowicze udali się do prostyńskiej Bazyliki Mniejszej na Mszę Świętą.

 

             W środę, o zasadach i elementach dobrej zbiórki, młodej kadrze mówiła dh. Natalia Stelęgowska, o pracy w małych grupach hm. Barbara Żaboklicka, o systemie stopni i sprawności oraz rozpisywaniu karty prób na stopnie harcerskie hm. Barbara Kozłowska i hm. Elżbieta Osipiak. Tego też dnia kursanci w czasie gry terenowej po Prostyni mogli sprawdzić wiedzę zdobytą w czasie zajęć. Grę przygotowały dh. Wiola Dębiec i dh. Paulina Kądziela. Z kolei podczas zajęć z samarytanki z druhnami Adrianną Adamczuk oraz Dominiką Kosiną uczestnicy kursu mogli zaprezentować wiedzę nabytą poprzedniego dnia. Niewątpliwe bardzo ważnym wydarzeniem na kursie był uroczysty kominek prowadzony przez dh. Paulinę Kądzielę. Gośćmi tego obrzędowego spotkania byli dh senior Andrzej Kongiel i phm. Mirosław Dylewski, były komendant Hufca Ostrów Mazowiecka, którzy w interesujący sposób opowiedzieli o swoim harcerstwie i o tym, jak wiele dobrego przeżyli dzięki harcerstwu. Druh Andrzej zaprezentował grę na mało popularnych a łatwych do obsługi instrumentach muzycznych, kazu i drumli, a swoim akompaniamentem uświetnił świeczkowisko.

 

        Komendantka hufca hm. Bożenna Hardej odebrała Przyrzeczenie Harcerskie od członków 14 Drużyny Harcerskiej „Sokoły” prowadzonej przez phm. Ewę Roguską.                     W swojej gawędzie zachęcała nowych harcerzy oraz młodych liderów do aktywnej działalności w harcerstwie. Przytoczyła przykłady zaangażowania, które zaowocowały w przyszłości wzorową służbą instruktorską i pracą zawodową, dzięki której wielu instruktorów hufca pełni funkcje instruktorskie w zespołach chorągwi, a wielu piastuje odpowiedzialne stanowiska nie tylko w naszych środowiskach lokalnych, ale i na forum kraju. Powiedziała też m.in.: „Rok 2016 jest rokiem ważnym dla sokołowskiego harcerstwa nie tylko z racji wejścia w jego nowe 100-lecie. W tym roku będziemy wspólnie uczestniczyć w wielu ważnych przedsięwzięciach z okazji kolejnych hufcowych jubileuszy m.in. 50-lecia przyjęcia przez hufiec imienia Janusza Korczaka. Będziemy pracować zgodnie z Programem Wychowawczym Hufca „Dokąd idziemy...?” pamiętając o patronach tego roku: Henryku Sienkiewiczu, Feliksie Nowowiejskim, Cichociemnych. Będziecie wędrować szlakami kolejnych przygód, realizując różne atrakcyjne zadania, wykorzystując zdobytą na kursie wiedzę oraz umiejętności. Wspierajcie swoich drużynowych w ich pracy, a swoją postawą dawajcie dobry przykład rówieśnikom.

 

Zapraszam was na najbliższe przedsięwzięcia:

 

V Biwak DMB „Niezłomni” w dn. 19-21 lutego w Szkole Podstawowej nr 4 w Sokołowie Podlaskim; IV Zlot Zucha „Kuchcik” w dn. 26-28 lutego w Szkole Podstawowej nr 2 w Sokołowie Podlaskim; Festiwal Kultury Harcerskiej „Nasze śpiewogranie” 11 maja w Sokołowskim Ośrodku Kultury oraz Zgrupowanie Obozów Harcerskich „Nasze harcowanie” w Orzyszu.” Komendantka hufca przekazała podziękowanie dla pani dyrektor Ewy Szymanik za życzliwe przyjęcie kursu w Gościnnym Zespole Szkół Gminnych im. Jana Pawła II w Prostyni. Uczestnikom przekazała życzenia radosnej i twórczej atmosfery na kursie, zdobycia patentów oraz słodkie upominki.

 

            Na koniec dnia pełnego wrażeń odbył się bal karnawałowy. Halę sportową opanowały księżniczki, rycerze, kowboje, lekarze i wiele innych, barwnych postaci.

 

Ostatniego dnia na apelu końcowym komendantka kursu phm. Ewa Roguska wręczyła patenty zastępowych i przybocznych oraz zaświadczenia o uczestnictwie w kursie. Oczywiście uzyskanie patentu poprzedziło sprawdzenie wiedzy. Po trzech dniach intensywnej aktywności młoda kadra zmęczona, ale zadowolona i pełna zapału do pracy oraz bogatsza o wiedzę i nowe umiejętności powróciła do swoich środowisk. W specjalnym rozkazie odczytanym w czasie apelu końcowego komendantka hufca hm. Bożenna Hardej podziękowała uczestnikom Kursu Młodej Kadry „Nasze wędrowanie” za atmosferę wypełnioną radosną zabawą i dobrą pracą a komendzie kursu i kadrze prowadzącej zajęcia programowe podziękowała za wzorowe wykonanie zadań.

 
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.