Company Logo

Gościmy

Odwiedza nas 131 gości oraz 0 użytkowników.

Akcja promująca czytanie

15 maja 2014 roku uczniowie kl. VI Szkoły Podstawowej w Prostyni pod opieką wychowawczyni i we współpracy z bibliotekarką szkolną i bibliotekarką biblioteki publicznej przeprowadzili akcję promującą czytanie pod hasłem: "Czy jesteś duży czy też mały, czytając książki otwierasz przed sobą świat cały".

O godzinie 10:30 młodzież ucharakteryzowana za postaci bajkowe i literackie z transparentami wyruszyła spod budynku szkoły w stronę centralnej części miejscowości Prostyń.

W ulicznym happeningu zachęcała przechodniów do  czytania, rozdając wcześniej wykonane kolorowe ulotki i zakładki do książek z ciekawymi cytatami, ilustracjami, hasłami. Mieszkańcy z zainteresowaniem zatrzymywali się przy grupie maszerujących, pochwalali przedsięwzięcie i przyglądali się. Przejeżdżające ulicą samochody zatrzymywały się, a kierujący nimi wyglądali zza szyb i czytali prezentowane na transparentach cytaty. Pierwszym zaplanowanym punktem dłuższego postoju był ośrodek zdrowia, gdzie uczniowie przedstawili inscenizację ballady Adama Mickiewicza "Pani Twardowska". Pytali pacjentów (starszych i młodszych), czy czytają głośno swoim dzieciom, wnuczkom i informowali o pozytywnych skutkach tego działania, zachęcali do rodzinnego czytania baśni i innych książek.  Po otrzymaniu burzy oklasków wyruszyli dalej. Następnie zatrzymali się na dużym placu przed sklepem spożywczym i znajdującą się obok apteką. Tu także mieszkańcy i przechodnie mogli wysłuchać i obejrzeć przedstawienia znanej ballady Adama Mickiewicza. Wśród zatrzymujących, znalazł się przejeżdżający przez Prostyń pan Marcin Bajura, pracownik grupy rekonstrukcyjnej, która udostępniła broń palną jako rekwizyty do filmu "Kamienie na szaniec". Pan Bajura zachęcał uczniów do obejrzenia filmu, przedstawił im krótką historię żołnierzy wyklętych, opowiedział o realizacji filmu "Miasto 44". Uczniowie cieszyli się z dużego zaineteresowania przeprowadzoną akcją ,a  także poszerzenia swojej wiedzy na tematy historyczne. Szczęśliwi wrócili do szkoły.

Miejmy nadzieję, że przeprowadzone przez młodzież działania choć w minimalnym stopniu przyczynią się do poprawienia czytelnictwa w naszej miejscowości. Widzimy bowiem na co dzień w szkole, że zainteresowanie lekturami jest coraz mniejsze. Z wypowiedzi dzieci wynika, że rodzice czytają im rzadko lub nie czytają wcale.
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.