Company Logo

Gościmy

Odwiedza nas 165 gości oraz 0 użytkowników.

Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek

8 maja obchodzony jest ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Inicjatywa ta została zapoczątkowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Dawniej wydarzenie to skierowane było tylko do bibliotekarzy. Obecnie służy promocji czytelnictwa i bibliotek. Tegoroczne hasło rozpoczynającego się  tygodnia bibliotek to: „Czytanie łączy pokolenia”. Akcja ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
O książce Wisława Szymborska powiedziała:
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
A nasz wielki Patron Jan Paweł II o bibliotece napisał:
„Biblioteka jest instytucją, która całym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona, bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój  zamysł twórczy.”

Uroczystość Dnia Bibliotekarzy i Bibliotek w Szkole Podstawowej w Prostyni skierowana była do młodych czytelników, którzy już połknęli lub połkną bakcyla czytania z klas 0 – III. Swoją obecnością zaszczyciła także p. Alicja Gąsiewska z Biblioteki Publicznej w Prostyni. Część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy IV i V pod kierunkiem p. Ewy Jakubik to inscenizacja pod tytułem „Szlakiem baśni”. Przedstawienie ukazywało zmartwione baśniowe postacie, o których nikt nie chce czytać, bo dzieci bardziej niż książki wolą gry komputerowe. Wydawało się, że już nic nie uratuje sytuacji, gdy nagle Pani Krasnalowa wpadła na pomysł, aby sprawdzić wiedzę dzieci na temat baśni. Jeśli uda się im rozwiązać bardzo trudną krzyżówkę, będzie to dowód, że jednak maluchy czytają baśnie, a ich bohaterowie są  potrzebni. Krzyżówka składała się z 14 haseł. Dzieci, które dobrze odpowiedziały na zadane pytanie – otrzymywały cukierki. Rozwiązaniem krzyżówki było: „Czytajmy baśnie” odczytane głośno przez wszystkich uczestników spotkania.

Mamy nadzieję, że to przedstawienie będzie inspiracją dla uczniów do częstego odwiedzania biblioteki szkolnej i publicznej oraz czytania jak największej ilości książek.
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.