Company Logo

Gościmy

Odwiedza nas 146 gości oraz 0 użytkowników.

Międzynarodowy Dzień Teatru

Przypadający 27 marca Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony był w Zespole Szkół Gminnych im. Jana Pawła II w Prostyni 8 kwietnia. Dla uczczenia tego dnia biblioteka szkolna wraz z Aktywem Bibliotecznym zorganizowała akademię pod tytułem: „Mocium Panie, czyli „Zemsta” Aleksandra Fredry”. Wzięli w niej udział uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści. Swoją obecnością zaszczyciła także p. Alicja Gąsiewska – bibliotekarka z filii Biblioteki Publicznej w Prostyni.

 

 

Jak przystało na Dzień Teatru, program artystyczny składał się z inscenizacji kilku scen „Zemsty” połączonych ze sobą streszczeniem tej komedii. Scenografią był ceglany mur, przy którym toczyła się akcja przygotowanych przez uczniów występów.

Pierwszą scenę zatytułowaną „Spór o mur” zaprezentowali uczniowie klasy I gimnazjum. Najbardziej rozpoznawalna  fraza tej sceny brzmiała:

„Hej! Gerwazy! Daj gwintówkę,

Niechaj strącę tę makówkę!”

Kolejną scenę - „Chełpliwość Papkina i wacławowe namowy do zgody” przedstawili uczniowie klasy II B. Charakterystyczny cytat to:

„Ja z nim w zgodzie? - Mocium Panie,

Wprzódy słońce w miejscu stanie!

Prędzej w morzu wyschnie woda,

Nim tu u nas będzie zgoda”.

Następnie klasa II A zobrazowała „Rozmowę rejenta Milczka z synem”. Warte zapamiętania powiedzenie bohatera tej sceny to:

„Niech się dzieje wola nieba,

Z nią się zawsze zgadzać trzeba”.

„Co los spuści, przyjąć trzeba;

Niech się dzieje wola nieba”.

Jedną z najzabawniejszych scen komedii Fredry - „Pisanie listu przez Cześnika i Dyndalskiego” zaprezentowali uczniowie klasy III gimnazjum. Akt IV, scena V to wielokrotne powtórzenie zwrotu „Mocium panie.”

„... mocium panie...

Mocium panie... me wezwanie...

Mocium panie ... wziąć w sposobie...

jako ufność ku osobie...

Mocium panie... waszmość pana,

która lubo mało znana...”

„Niech cię czarci chwycą

 z taką pustą mózgownicą!

Mocium panie cymbał pisze”.

Radosnym zakończeniem „Zemsty” była scena finałowa „Zgoda, Zgoda!”, którą przedstawili uczniowie klasy VI. Podsumowaniem tej sceny było wspólne zawołanie:

„Tak jest – zgoda,

A Bóg wtedy rękę poda”.

Za przygotowanie poszczególnych scen podziękowania płyną do wychowawców klas, którzy wraz z uczniami stworzyli  wspaniałe widowisko.

Epilogiem szkolnych obchodów Dnia Teatru był występ Moniki Gąsior z klasy III gimnazjum, która wygłosiła monolog „Bazarówny”. Tę prozę Monika przedstawiła podczas finału Konkursu Recytatorskiego Warszawska Syrenka w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie 6 kwietnia.

Inicjatorem obchodów Dnia Teatru w szkole była Ewa Jakubik – bibliotekarka szkolna.

 
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.