Company Logo

Gościmy

Odwiedza nas 18 gości oraz 0 użytkowników.

Wycieczka kl.IV-VI

We współczesnym świecie telewizji i Internetu coraz mniej ludzi szanuje i docenia wartość sztuki teatralnej. Wielu uważa teatr za przestarzały i nie odpowiadający dzisiejszemu stopniowi rozwoju sztuki audiowizualnej, a przecież można w nim  odnaleźć   wiele pozytywnych wzorów zachowania oraz przykłady dobrych cech charakteru. W przeszłości, gdy niewielu umiało czytać, to właśnie teatr pokazywał ludziom, że "tak trzeba" czy "to jest słuszne" albo wręcz przeciwnie - "tak nie wolno" i "to jest złe". Na podstawie zachowań bohaterów występujących na scenie można zrozumieć, co tak naprawdę jest ważne w życiu, jakich błędów należy się wystrzegać i jakimi wartościami powinno się kierować. Można wiele zmienić w swoim życiu na lepsze, jeśli tylko uważnie ogląda się sztuki teatralne. Poprzez uczestnictwo w teatrze uczymy się zasad  kulturalnego  zachowania. Ważne jest choćby dobranie i utrzymanie odpowiedniego stroju. W czasie spektaklu pod żadnym pozorem nie wolno jeść, pić, używać telefonów komórkowych lub w jakikolwiek inny sposób przeszkadzać innym widzom. Uwagę należy skupić przede wszystkim na sztuce i wysiłku aktorów, włożonym w jej stworzenie.Teatr pokazuje nam jak, dobrze czy źle, ułożyć się może nasze życie. Seneka mówił: "Jak sztuka w teatrze, tak życie:ważne nie jak długo trwa, ale jak jest zagrana". To doskonale pokazuje role teatru w życiu kulturalnego człowieka. Teatr nadal jest potrzebny ludziom. Warto chodzić do teatru tak samo często, jak do kina.       

     Przekonali się o tym w dniu 24.03.2014r. uczniowie kl. IV, V i VI Szkoły Podstawowej w Prostyni, którzy  obejrzeli w Teatrze Scena Kotłownia w Ostrowi Maz. spektakl pt. "Bambuko, czyli skandal w krainie gier". Piękna bajka zagrana świetnie przez młodych artystów wywołała wiele pozytywnych emocji wśród młodych widzów. Uczniowie zapraszani przez aktorów chętnie włączali się w akcję. Zdarzało się, że otrzymywali rekwizyty i odpowiadali na zwroty bezpośrednio kierowane ze sceny do nich. Działania te pozwoliły naszym młodym widzom znaleźć się w środku przestrzeni gry, w "środku" świata fikcyjnego, pobudziły ich aktywność, nastąpiła integracja między aktorami i publicznością. Przedstawienie umożliwiło im  zrozumieć, dlaczego  w sporcie tak  ważne  jest  przestrzeganie  zasad fair play, dlaczego należy kierować się uczciwością nie tylko  w sporcie, ale także w życiu. Opstatnio bardzo często słyszeliśmy w środkach masowego przekazu o różnych negatywnych zachowaniach sportowców, toteż warto było przypomnieć sobie, że istnieje coś takiego jak fair play.

   Tego samego dnia po spektaklu uczniowie udali się jeszcze  do Muzeum Garnizonu i Ziemi Ostrowskiej. Z zainteresowaniem, w szczególności chłopcy , podziwiali zgromadzone w muzeum eksponaty i pamiątki związane z historią jednostek wojskowych stacjonujących na terenach znajdujących się w granicach dzisiejszego powiatu ostrowskiego, a także mówiące o dziejach Ziemi Ostrowskiej od Średniowiecza do chwili obecnej. Wysłuchali historii związanych z ekspozycją opowiedzianych przez  kustosza  pana Andrzeja Mierzwińskiego.  Na pamiątkę tej  wizyty dokonanali wpisu do księgi pamiątkowej i złożyli w niej swoje podpisy.         

     Po niesamowitym i pełnym wrażeń spektaklu oraz wzbogaceniu wiedzy na temat naszej Małej Ojczyzny uczniowie zgodnie stwierdzili, że częściej chcieliby wyjeżdżać do teatru i  muzeum.
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.