Company Logo

Gościmy

Odwiedza nas 16 gości oraz 0 użytkowników.

Msza św. w Treblince

Od wielu już lat w pierwszą sobotę września na terenie karnego obozu pracy Treblinka I odbywają się uroczystości rocznicowe związane z tragedią II wojny światowej. W tym roku miały one miejsce 7 września. Całość rozpoczęła się przy żwirowni, gdzie w niewolniczej pracy straciło życie tysiące ludzi.

 

 Punktualnie o godz. 12.00 proboszcz parafii Prostyń ks. kan. Ryszard Zalewski przywitał wszystkich przybyłych i zaprosił do wspólnej modlitwy. W tym miejscu rozpoczęła się Droga Krzyżowa. Jej czoło stanowili harcerze niosący krzyż, za nimi podążały poczty sztandarowe i licznie zgromadzeni wierni. Rozważania Drogi Krzyżowej prowadził ks. Adam Banaszek – wikariusz parafii Prostyń. Po dojściu drogą gruntową przed Pomnik w Miejscu Straceń dyrektor Muzeum Walki i Męczeństwa  w Treblince Edward Kopówka przedstawił przybyłych gości. Na tegoroczne uroczystości przybyli: Irena Jancewicz – Ziółkowska i Zygmunt Chłopek – więźniowie obozu, Teresa Kubicka, która straciła tu rodzinę, Jacek Kozłowski – Wojewoda Mazowiecki, Krzysztof Bukowski – Prokurator Delegatury IPN w Koszalinie, Andrzej Łuczek – Dyrektor Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu, Maria Koc – Radna Mazowieckiego Sejmiku Wojewódzkiego, Andrzej Silny – Kierownik Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach, Jan Słomiak – burmistrz miasta Kosów Lacki, Stanisław Kuziak – przewodniczący Rady  Miasta i Gminy Kosów Lacki, Tadeusz Mróz – członek zarządu Powiatu Sokołowskiego, prof. Juliusz Pietrachowicz – kompozytor „Kwintetu Dawidowego na kwartet puzonowy i baryton solo” (jego fragmenty brzmiały przed nabożeństwem Mszy Św. I po jej zakończeniu), Związek Kombatantów z Kosowa Lackiego pod dowództwem Leonarda Domańskiego, Sławomir Kordaczuk – zastępca dyrektora Muzeum Regionalnego w Siedlcach, 41 drużyna harcerska im. Aleksandra Kamińskiego „Kamyk” w Kosowie Lackim, 14 drużyna Harcerska „Sokoły” z Zespołu Szkół Gminnych z Prostyni, poczty sztandarowe i przedstawiciele szkół: Zespół Szkół Salezjańskich w Sokołowie Podlaskim, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Reymonta w Sokołowie Podlaskim, Liceum Ogólnokształcące im. Orła Białego w Kosowie Lackim, Publiczne Gimnazjum nr 1 im. ks. płk. Antoniego Warakomskiego w Jasienicy, Publiczne Gimnazjum im. Aleksandra Kamińskiego w Kosowie Lackim, Zespół Szkół Gminnych im. Jana Pawła II w Prostyni, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Jasienicy, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Zesłańców Syberyjskich w Kalinowie, Szkoła Podstawowa im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie, Szkoła Podstawowa im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Kosowie Lackim. Honorową wartę przy Pomniku podczas nabożeństwa pełnili żołnierze z jednostki w Komorowie oraz harcerze z Prostyni. Mszę Świętą odprawił w koncelebrze ks. kan. Ryszard Zalewski – proboszcz prostyński i ks. Dariusz Matuszyński – dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich w Sokołowie Podlaskim. Kazanie do zebranych skierował ks. Zalewski. Mówił o pięknie przyrody i świata, które zostało dane ludziom przez Stwórcę. Bóg stworzył swój ład i dał prawo, którego najważniejszym przykazaniem jest miłość bliźniego. Tu, w tym miejscu, Boży ład i cały Dekalog został zdeptany, człowiek zabił swoje sumienie, a postęp i technika służyły śmierci. Aby nigdy nie powtórzyła się „Treblinka” ludzie powinni iść drogą przykazań, gdyż tylko tak można dojść do pełni radości i szczęścia. Po zakończeniu Mszy Świętej głos zabrała Irena Jancewicz – Ziółkowska, więźniarka Karnego Obozu Pracy, która trafiła tu ze Skierniewic jak 19- letnia dziewczyna. W bardzo wstrząsający sposób opowiedziała o dwudziestu miesiącach swojego pobytu w obozie. Opisała obozową codzienność pełną strachu, głodu, zmęczenia i śmierci. Przeżyła pięciodniowy pobyt w bunkrze głodowym, następnie skazana została na karę śmierci. Karę tę zamieniono później na dożywocie. Na wolność wyszła na początku sierpnia 1944 roku wraz z innymi szczęśliwcami po likwidacji obozu. Kilka zdań do zebranych skierował również Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski. Mówił o pamięci, jaką jesteśmy winni ofiarom II wojny światowej. W imieniu Polskich Romów przemówił też Andrzej Łuczek z Zielonej Góry. W swojej przemowie poruszył temat podjętej przez Niemców w czasie II wojny światowej eksterminacji Romów. Do tej pory jest to najmniej zbadany fakt ostatniej wojny. Zakończeniem uroczystości było złożenie wieńców i zniczy pod Pomnikiem w Miejscu Straceń. 

Tego pięknego, wrześniowego dnia na terenie Karnego Obozu Pracy Treblinka I, drzewa szumiały, a echo niosło: „Nigdy więcej wojny!”.
Ewa JakubikPowered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.