Company Logo

Gościmy

Odwiedza nas 9 gości oraz 0 użytkowników.

Rok szkolny 2008/2009

Święto Szkoły


Już po raz kolejny szkoła w Prostyni obchodziła swoje święto 16 października. Uroczysta Msza Święta odbyła się w kościele parafialnym o godzinie 9.00. Mszę odprawił proboszcz ks. Krzysztof Maksimiuk. W homilii zwrócił uwagę na postać patrona szkoły Papieża Jana Pawła II i jego naukę. Podczas nabożeństwa obecny był sztandar szkoły, a szkolny zespół wokalny umilał je śpiewem. Czytania, modlitwę wiernych, psalm i procesję z darami przygotowali uczniowie. Tuż przed zakończeniem mszy, ks. Krzysztof Maksimiuk sprezentował wszystkim obrazki z tajemnicami różańcowymi. Następnie uformowana została kolumna, na czele której znajdował się sztandar i przemaszerowano do szkoły. Pod pomnikiem Patrona, gdzie wartę honorową trzymali harcerze, każda klasa postawiła znicz, a przedstawiciele Samorządu Szkolnego złożyli wieniec. Na sali gimnastycznej zasiedli uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście: p. Marzena Dębowiak – radna wsi Prostyń, p. Andrzej Kucharek – radny wsi Kiełczew, przewodniczący Rady Rodziców ZSG w Prostyni, p. Anna Bialik – Szuladzińska – lekarz rodzinny w Prostyni, p. Jerzy Maliszewski – radny z Grądów, nauczyciel tej szkoły. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie głos zabrała dyrektor szkoły p. Ewa Szymanik, która odczytała życzenia dla uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców, aby czerpać naukę ze słów Patrona Szkoły. Kolejnym punktem uroczystości była część artystyczna w wykonaniu uczniów ze szkoły podstawowej i młodzieży gimnazjalnej pod kierunkiem p. Edyty Borowej i p. Ewy Jakubik. Esencją tego przedstawienia był cytat: „Świeca by świecić innym, musi spalać samą siebie”. Zakończeniem części artystycznej była pieśń „Barka”.

 

Rocznica śmierci Jana Pawła II


Był z nami przez niemal 27 lat, szukał nas i pokazywał drogę Prawdy. Znał Go i cenił cały świat. Jan Paweł II – nasz Rodak. Zostawił po sobie  piękny wzór życia i śmierci. Od Jego odejścia minęło 5 lat. A my wciąż pamiętamy.

W Prostyni uroczystości rocznicowe śmierci Jana Pawła II odbyły się w środę 31 marca. Całość rozpoczęła się o godz. 15.00 Drogą Krzyżową. Pierwszą stację wyznaczyła kapliczka z figurą Chrystusa, znajdująca się w miejscu, gdzie przed wiekami stał pierwszy prostyński kościół, wówczas filialny parafii Kosów. Nabożeństwo prowadził ks. Paweł Błaszczyk, przy wsparciu dzieci i młodzieży czytających rozważania i śpiewających podczas przejść. Na czele kolumny marszowej był niesiony zasłonięty fioletem metalowy krzyż, po jego bokach harcerki trzymały pochodnie, za nimi szło grono ministrantów i poczet sztandarowy Zespołu Szkół Gminnych im. Jana Pawła II w Prostyni. Za grupą biorącą czynny udział w uroczystości podążali uczniowie, nauczyciele oraz licznie zgromadzeni parafianie. Po przebyciu około kilometra kolumna dotarła do kościoła. Mszę Świętą odprawił ks. kan. Krzysztof Maksimiuk, proboszcz prostyński. Słowo do zgromadzonych skierował diakon Piotr Pędzich. Zwrócił uwagę na wychowanie przez słowa Jana Pawła II, które widnieją na pomniku przy szkole: „Wy jesteście przyszłością świata! Wy jesteście nadzieją Kościoła! Wy jesteście moją nadzieją!”. Także ks. proboszcz w kilku zdaniach zachęcił do naśladowania naszego wielkiego Rodaka. Po mszy odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej  Prostyni pod kierunkiem p. Danuty Barszcz. W programie wykorzystano wiersze i fragmenty prozy portretujące Jana Pawła II oraz pieśni związane z Papieżem, np. „Abba Ojcze”, „Nie lękajcie się”. Całość zakończyła się pieśnią „Znowu Cię spotykam”, podczas której uczniowie postawili zapalone znicze pod krzyżem papieskim.

Przez wiele lat swego pontyfikatu Jan Paweł II wołał do chrześcijan o pokój i miłość, o odwagę w wyznawaniu Chrystusa, o przyjęcie Go całym sercem, o sprawiedliwość, uczciwość i prawdę. Piękne to słowa i głębokie. Szkoda tylko, że tak trudno wypełniać ten papieski testament.

14 DH "SOKOŁY"

Grafika losowa

1.jpgPowered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.