Company Logo

Gościmy

Odwiedza nas 63 gości oraz 0 użytkowników.

Rok szkolny 2007/2008

Święto Zespołu Szkół Gminnych im. Jana Pawła II w Prostyni


Zespół Szkół Gminnych im. Jana Pawła II w Prostyni swoje święto szkoły obchodził 17 października. Długie przygotowania zaowocowały piękną uroczystością składającą się z kilku etapów. Wzięli w niej udział: Wójt Gminy Małkinia Górna p. Marek Kubaszewski, wizytator Delegatury Mazowieckiego Kuratorium w Ostrołęce p. Jadwiga Dąbrowska, dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych w Małkini Górnej p. Danuta Włodarczyk,  dyrektor Szkoły Podstawowej im.  Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie p. Andrzej Koroś, harcerze, nauczyciele czynni i emerytowani, rodzice oraz uczniowie, ubrani w stroje szkolne. Rocznicowe obchody rozpoczęły się o godzinie 9.00 Mszą Świętą odprawioną przez ks. kan. Krzysztofa Maksimiuka. Czynny udział wzięli w niej: nauczyciele, uczniowie, harcerze (czytając lekcję, modlitwę wiernych, biorąc udział w procesji z darami) oraz szkolny zespół wokalny, który uświetnił śpiewem nabożeństwo, a na zakończenie pięknie wyśpiewał niezapomnianą pieśń Jana Pawła II - „Barkę”. Po zakończeniu Mszy Świętej, wszyscy udali się zwartą grupą, prowadzoną przez Sztandar ZSG im. Jana Pawła II w Prostyni, na plac szkolny, przed pomnik poświęcony patronowi. Tam  zebrani  wysłuchali wzruszającej recytacji uczniów gimnazjum, dotyczącej odejścia Najznamienitszego Polaka i niezachwianej pamięci o Nim. Każdy z recytatorów ustawił pod pomnikiem znicze w kolorach papieskich. Taką również barwę miały wieńce złożone tu przez przedstawicieli uczniów i władz Gminy Małkinia Górna. Następnie, na sali gimnastycznej odbyło się ślubowanie I klasy szkoły podstawowej i gimnazjum. W przemowie do pierwszoklasistów, dyrektor szkoły p. Wojciech Jakubik, podkreślał, że przynależność do szkoły im. Jana Pawła II zobowiązuje do przestrzegania zasad moralnych i godnego reprezentowania tejże placówki na zewnątrz. Głos zabrała także p. Jadwiga Dąbrowska, która wyraziła nadzieję, że uczniowie tej szkoły na pewno staną się wzorami dla innych poprzez zachowywanie zasad  i nieskazitelne postępowanie. W prezencie podarowała szkole multimedialną encyklopedię historii. Uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej i gimnazjum ślubowali m.in. dbać o honor i tradycję szkoły oraz współtworzyć jej autorytet, a także obiecali poświęcić swój czas i umiejętności na rozsławienie swojej szkoły. Przyrzekali także: „Będę godnie reprezentował swoją szkołę w każdej sytuacji i miejscu”.  Klasa I szkoły podstawowej, której wychowawcą jest p. Iwona Wojciechowska,  liczy w tym roku tylko 14 osób. Jest to więc najmniejsza klasa w historii szkoły.

 

{gallery}patron/rok_szkolny_2007_2008/swieto_szkoly{/gallery}

 

 

2 kwietnia 2008r. - 3 rocznica śmierci patrona naszej szkoły Jana Pawła II


„Po śmierci proszę o Msze Święte i modlitwy”
Jan Paweł II, Rzym, 6 III 1979

Wszyscy pamiętamy słowa  Leonardo Sandri wypowiedziane 2 kwietnia trzy lata temu: „O godzinie 21.37 nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca”. Pamiętamy, jak zgasło światło w oknie papieskim, jak niezliczone rzesze ludzi w każdym zakątku Polski i świata odbierały te słowa z płonącymi światełkami w dłoniach, jak w kościołach rozlegały się dzwony. Pamiętamy biało- czerwoną i biało- żółtą flagę powiewającą z kirem, nocne modlitwy w kościołach, na placach, na ulicach, w domach. Wszędzie. Pamiętamy zamykającą się księgę na skromnej drewnianej trumnie Naszego Papieża. Mijają trzy lata od tamtych dni. A pamięć pozostaje żywa, bardzo żywa. W Prostyni uroczystości rocznicy śmierci Papieża rozpoczęły się w Zespole Szkół Gminnych im. Jana Pawła II przed południem. Uczniowie przeżywali ten dzień jako święto szkoły. W obecności proboszcza parafii Prostyń ks. Krzysztofa Maksimiuka, wikariusza ks. Zbigniewa Średzińskiego, wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i sztandaru odbyła się uroczysta akademia zatytułowana „W mroku jest tyle światła”. Wykorzystano w niej poezję i prozę powstałą po śmierci Papieża, a także multimedialną prezentację absolwentki prostyńskiego gimnazjum Barbary Siwerskiej, która w roku 2005 zdobyła II miejsce w powiatowym konkursie o Janie Pawle II. Uroczystość ta przygotowana została przez 14 drużynę harcerzy „Sokoły” pod przewodnictwem druhny Elżbiety Żurawskiej i druhny Ewy Roguskiej. Na scenie ustawiony był specjalny ołtarzyk: portret Jana Pawła II, biało – żółte kwiaty i otwarta książka autorstwa Jana Pawła II z odręcznym podpisem samego Ojca Świętego. Po prawej stronie widniał napis: „Szukałem was, a teraz wy przyszliście do mnie”. Centralną część dekoracji stanowiło białe płótno, na którym wyświetlane były obrazy z projektora. Na krawędziach sceny ustawione były kompozycje  niewielkich zniczy i wiązanka kwiatów. Po bokach stanęli harcerze z płonącymi zniczami, a obok lektorzy. Prezentacja składała się z ogromnej ilość zdjęć z różnych okresów pontyfikatu Jana Pawła II, tekstów papieskich, a także osobistych przeżyć przedstawicielki pokolenia zwanego pokoleniem JP II. Wzruszające były wspomnienia dotyczące spotkanie z papieżem w Białymstoku w 1991 roku, wizyty papieskiej w Drohiczynie w 1999 roku, dramatyczne chwile na przełomie marca i kwietnia 2005 roku oraz kolejne dni aż do pamiętnego pogrzebu.  Akademia zakończyła się odśpiewaniem piosenki oazowej „Barka”, która stała się swoistym hymnem papieskim. Następnie Sztandar ZSG w Prostyni, harcerze i przedstawiciele klas udali się pod obelisk poświęcony patronowi szkoły, aby złożyć wiązankę i zapalić znicze.
Dalsza część uroczystości rocznicowych miała miejsce w kościele parafialnym. O godzinie 20.00 została odprawiona Msza Święta w intencji jak najszybszej beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II. Kazanie do licznie zgromadzonych wiernych skierował ks. Krzysztof Maksimiuk. Nawiązał w nim do minionej niedawno uroczystości Zwiastowania Pańskiego, która jest Dniem Świętości Życia, ustanowionym przez Papieża Jana Pawła II. Podstawowym celem tego dnia jest budzenie wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym jego momencie. Katolicy nie mogą ignorować żadnego życia: ani bardzo młodego, ani dość podeszłego. Trudne chwile Naszego Papieża tuż przed śmiercią pokazują, że tylko Bóg może to ziemskie wędrowanie zakończyć. Po Mszy Świętej ponownie zaprezentowano multimedialny program ze szkoły, zakończony wspólnym śpiewem pieśni „Barka”. Następnie odmówiona została Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a potem dziesiątka różańca w intencji Jana Pawła II i modlitwa o Jego beatyfikację. Na zakończenie odśpiewany został Apel Jasnogórski. W godzinę śmierci Papieża donośnie zabiły dzwony kościelne, będące zwieńczeniem uroczystości tego dnia.
Zgodnie z prośbą Jana Pawła II, po Jego śmierci odprawiane są Msze Święte, płyną modlitwy, płoną znicze oraz wybrzmiewają tony „Barki” i innych pieśni religijnych. Dni październikowe i kwietniowe jednoczą Polaków i skupiają myśli na Tym, który był najpiękniejszym darem, jaki Polska otrzymała od Boga. W ten czas refleksji nasuwają się na myśl słowa Jana Pawła II, wypowiedziane do wiernych zaraz po wyborze na papieża: „Oszczędźmy słów, niech pozostanie wielkie milczenie”.

 

{gallery}patron/rok_szkolny_2007_2008/dzien_papieski{/gallery}

14 DH "SOKOŁY"

Grafika losowa

9.jpgPowered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.